Pierwsza publiczna premiera filmu za nami. Choć film ten ma niewiele ponad 10 minut, to jego produkcja kosztowała wiele energii oraz emocji, które wróciły po pokazie. Przy prawie pełnej sali widowiskowej, w Centrum Kultury Wilanów, zgromadzona publiczność mogła przez tę krótką chwilę zobaczyć i poczuć atmosferę, jaka panuje za naszą wschodnią granicą. Staraliśmy się oddać w tej krótkiej produkcji, jak najwięcej z tego, co zobaczyliśmy przez te kilka dni – w Buczy, Irpieniu, Borodiance, Makarowie czy Kijowie. Dlatego narratorem filmu a jednocześnie naszym przewodnikiem po Ukrainie był Arkadiusz Pasionek, Polak, który zaangażował się w pomoc już od samego początku wybuchu wojny.  

Na codzień nie jesteśmy zwolennikami drastycznych zdjęć i mocnych słów, ale są takie sytuacje, a wojna jest jest właśnie taką sytuacją, kiedy trzeba po prostu mówić i pokazywać wszystko, dokładnie takim, jakim jest. Żeby zobaczyć, żeby zrozumieć, żeby poczuć.

24 lutego 2023r. w rocznicę ataku Rosji na Ukrainę spotkaliśmy się w Centrum Kultury Wilanów, aby przypomnieć sobie to wszystko co działo się rok temu i co wydarzyło się przez ostatni rok. Spotkanie otworzyli Burmistrz Dzielnicy Wilanów Ludwik Rakowski oraz Dyrektor Centrum Kultury Wilanów Robert Woźniak. Słowa i wspomnienia dopełniła muzyka, film i zdjęcia.

Centrum Kultury Wilanów zaprosiło ukraiński zespół Monysto, który zaprezentował folklorystyczne pieśni ukraińskie w tradycyjnych i nowoczesnych aranżacjach. Koncert objął swoim patronatem honorowym Jego Ekscelencja Ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz.

To właśnie temu koncertowi towarzyszyła wystawa naszych zdjęć oraz pokaz filmu zrealizowanego podczas wyjazdu pomocą humanitarną z Wilanowa do Ukrainy. Z konwojem jechali także Radna Dzielnicy Wilanów Urszula Włodarska – Sęk oraz Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wilanów Artur Buczyński.

Autorami reportażu są Amina Księżopolska i Arkadiusz Obszyński.