Fundacja Rozwoju Kultury Trzeci Brzeg – nasza misja

Z pasją przekazujemy wiedzę, a dzięki naszemu zaangażowaniu integrujemy ludzi w działaniu. Wykorzystując film i fotografię łączymy także miejsca i czasy, utrwalając pamięć.

O Fundacji

Fundacja Rozwoju Kultury Trzeci Brzeg została założona w październiku 2022 roku przez Aminę Księżopolską i Arkadiusza Obszyńskiego, fotografów, pasjonatów fotografii i filmu.

Naszą pasją dzielimy się z innymi, tak właśnie powstał Klub Fotograficzny przy Centrum Kultury Wilanów. Łączymy ludzi, tak jak woda łączy dwa brzegi. Jeśli mielibyśmy dodać jeden przymiotnik, który by nas definiował, to byłoby to słowo „zaangażowani”.

Jako fotografowie jesteśmy uważnymi obserwatorami otaczającej nas rzeczywistości. Angażujemy się zarówno w działania na rzecz ludzi, jak i w odkrywanie i upamiętnianie lokalnej historii.

Z pasją i zaangażowaniem działamy na rzecz kultury wykorzystując film i fotografię.

Nasze cele

Celem Fundacji Rozwoju Kultury Trzeci Brzeg jest działalność oświatowo-kulturalna w zakresie:

1. Aktywizacji społeczności ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania fotografii i filmu.
  2. Wspierania, aktywizacji i integracji środowiska artystycznego.
  3. Stwarzania warunków do podejmowania i realizacji inicjatyw artystycznych.
  4. Promocji twórczości i kreowania ciekawych zjawisk w kulturze i sztuce.
  5. Zwiększania i polepszania dostępu społeczeństwa do wiedzy praktycznej i teoretycznej w dziedzinach związanych ze sztuką, ze szczególnym uwzględnieniem fotografii i filmu.
  6. Wspieranie, wzmacnianie i upowszechnianie roli fotografii i filmu, jako dziedzin sztuki dostępnych dla każdego.
  7. Upowszechniania i utrwalania wiedzy o historii i kulturze Mazowsza, w tym Urzecza, warszawskiego mikroregionu etnograficznego.

Fundacja Rozwoju Kultury Trzeci Brzeg
KRS 0000997976
95 1600 1462 1740 6410 5000 0001 Bank BNP PARIBAS

Nasze działania

Fundacja Rozwoju Kultury Trzeci Brzeg powstała na kanwie naszych wcześniejszych działań.

„Urzecze w fotografii” – VIII-IX 2021 – organizacja warsztatów, wystawy „Urzecze w fotografii” oraz opracowanie i wydruk broszury “Urzecze w fotografii” – dofinansowanie w ramach programu „Mobilni w kulturze” m.st.Warszawy.

Podwójna wystawa fotograficzna “Wilanów – Віланув” oraz “Urzecze w fotografii II” VIII-IX 2022 – organizacja spotkania oraz wystawy – dofinansowanie w ramach programu Inicjatywy Sąsiedzkie m.st. Warszawy.

Urzecze w Fotografii, III edycja – X-XII 2023 – organizacja plenerów fotograficznych i konkursu fotograficznego Nocne Urzecze w Fotografii, zakończonych wystawą.

Projekty we współpracy:

W październiku 2021 założyliśmy Klub Fotograficzny przy Centrum Kultury Wilanów, obecnie należy do niego ponad 60 osób z którymi regularnie działamy. Więcej o działaniu Klubu można znaleźć na dedykowanej stronie https://iso6400.pl Przeplatamy spotkania warsztatowe i plenery fotograficzne, wspólnie omawiamy zdjęcia i zapraszamy gości. Uczymy, pomagamy, doradzamy, organizujemy wyzwania fotograficzne. Za nami także II Wilanowski Fotomaraton i Wilanowska Giełda Fotograficzna. Z myślą o młodszych fotografach prowadzimy Kółko Fotograficzne w Centrum Kultury Wilanów.

We współpracy z Dzielnicą Wilanów oraz Centrum Kultury Wilanów zorganizowaliśmy już dwie edycje Wilanowskiego Fotomaratonu. To plenerowa gra fotograficzna – w której uczestnicy w czasie czterech godzin mieli za zadanie wykonać i dostarczyć 4 zdjęcia na 4 zadane tematy.

Poprzez realizacje filmowe i fotograficzne wspieramy lokalne akcje charytatywne – Słoiki z WilanowaWielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy sztab Wilanów, pomoc dla Ukrainy, działania pomocowe Stowarzyszenia Kobiety Wilanowa.